2023-11-21

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka promowanego przez UNICEF, celebrując rocznicę uchwalenia Konwencji. Działania placówki podkreślają nie tylko ważność samej Konwencji, ale również angażują społeczność szkolną w edukację na temat praw dziecka oraz promocję wartości z nią związanych.

Placówka zorganizowała szeteg zajęć edukacyjnych poświęconych prawom dziecka. Były to m. in. spotkania z pedagogiem szkolnym, lekcje wychowawcze, zajęcia plastyczne, techniczne, muzyczne. Ponadto dzieci uczestniczyły w różnorodnych działaniach, w tym w "Niebieskim Dniu", nawiązującym do koloru flagi UNICEF, który symbolizuje prawa dziecka. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele ubrali się na niebiesko, tworząc atmosferę solidarności i jednocząc się wokół wspólnego celu - promocji praw dziecka.

Dodatkowo, każda klasa w szkole wylosowała jedno z Praw Dziecka i podjęła się zadania stworzenia plakatu, ilustrującego konkretne prawo. Prace uczniów zostały wyeksponowane w holu szkoły, tworząc edukacyjną wystawę, która przypomina wszystkim o istotnych zagadnieniach  związanych ze znajomością praw.

Takie zaangażowanie dzieci nie tylko wzbogaciło ich wiedzę na ten temat, lecz także przyczyniło się do kształtowania świadomości społecznej i wzmacniania więzi pomiędzy członkami społeczności szkolnej.

Takie inicjatywy sprawiają, że idea ochrony praw dziecka staje się bardziej realna i zauważalna w codziennym życiu szkoły oraz w społeczności lokalnej.