Archiwum: listopad 2019

I miejsce w klasyfikacji drużynowej chłopców w zawodach miejskich w badmintonie, Igrzyska Młodzieży Szkolnej
2019-11-04

4 listopada w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 5 na ul. Rymera , nasi uczniowie Tomasz Magiera, Denis Niebiałek i Jakub Kokot wywalczyli I miejsce w drużynowym badmintonie rocznika 2007-2006. Zwycięstwo wśród rybnickich podstawówek daje im możliwość walki w półfinałach wojewódzkich w Lubomii. Gratulujemy !

I miejsce w klasyfikacji drużynowej dziewcząt w zawodach miejskich w badmintonie, Igrzyska Młodzieży Szkolnej
2019-11-06

6 listopada odbyły się drużynowe zawody w badmintonie dziewcząt z rocznika 2007-2006. Nasze uczennice Oliwia Pyszny, Ewa Miłkowska i Julia Wypior wywalczyły I miejsce wśród rybnickich szkół podstawowych. Wygrana to w ciągu ostatnich trzech lat, trzeci sukces Oliwii i drugi Ewy. To daje możliwość dziewczętom tak jak chłopcom walki w półfinałach wojewódzkich w Lubomii. Gratulujemy! Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Wycieczka do Wrocławia
2019-11-07

7 listopada klasy VII i VI b uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia. Przy pięknej, słonecznej pogodzie zwiedzały z przewodnikiem zabytki miasta m.in. Rynek, Ostrów Tumski, największy na świecie pomnik Jana Nepomucena, Uniwersytet Wrocławski.Głównym punktem programu była lekcja muzealna (literacko- historyczna) z warsztatami w Muzeum Pana Tadeusza w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

2019-11-07

W związku z obchodzonym Dniem Papieża Jana Pawła II oraz nadchodzącą setną rocznicą urodzin Papieża Polaka, uczniowie klasy VI i VII naszej szkoły uczestniczyli w projekcie poświęconym życiu i działalności Jana Pawła II. Głównym celem projektu było zebranie mało znanych  informacji i zdjęć oraz wykonanie pracy dotyczącej pobytu późniejszego Papieża w naszym mieście, a następnie przedstawienie tych materiałów  na forum klasy. Jeszcze jako młody ksiądz, Karol Wojtyła  odwiedzał nasze miasto. Przebywał tu kilkukrotnie przyjeżdżając w odwiedziny do swojej cioci. Stefania Wojtyła była jedyną bliską osobą z rodziny. Po wojnie dostała nakaz pracy w szkole na Ziemiach Odzyskanych. W ten sposób trafiła do Stodół. Młody ksiądz Karol odwiedził ją latem 1948 roku, gdy powrócił ze studiów w Rzymie. Ze względu na trudne warunki lokalowe swojej cioci Karol Wojtyła zamieszkał u rodziny Piechów. Podczas swojego kilkutygodniowego pobytu przyszły Papież dokładnie zwiedził okoliczne tereny. Obecnie przed domem w Rybniku  Stodołach znajduje pomnik upamiętniający  to wydarzenie.

2019-11-08

Uczniowie klasy VIb pod kierunkiem nauczycielki historii p. Justyny Dźwigacz - Kloch oraz nauczycielki muzyki p. Katarzyny Dziwoki przygotowali uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Najpierw wspólnie odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego", później szóstoklasiści przybliżyli społeczności szkolnej historię tego ważnego dla Polaków wydarzenia. Na zakończenie zgromadzeni uczniowie i nauczyciele wysłuchali piosenek patriotycznych w wykonaniu uczniów klas IIa i IIb.

II miejsce w klasyfikacji drużynowej dziewcząt w zawodach miejskich w badmintonie, Igrzyska Dzieci
2019-11-13

13 listopada odbyły się drużynowe zawody w badmintonie dziewcząt z rocznika 2005 i młodszych. Nasze uczennice Julia Juroszek, Gloria Orzyszek i Paulina Tlołka wywalczyły II miejsce wśród rybnickich podstawówek. Gratulujemy!

Wycieczka do Ostrawy do Centrum Nauki
2019-11-15

15 listopada w ramach projektu unijnego „  Z matematyką na ty” uczniowie klasy VIII, VII i część VIb mieli okazję uczestniczyć w bezpłatnej wycieczce do Centrum Nauki w Ostawie. Centrum w zabawny sposób przedstawia atrakcje nauki i techniki. Uczniowie uczestniczyli w ekspozycji „Świat Nauki i Odkryć”, „Świat Cywilizacji,”w Teatrze Nauki i w projekcji filmu 3D „Oceany”.

2019-11-20

Jako szkoła należąca do Klubu Szkół Unicef w bieżącym roku szkolnym przyłączyliśmy się do kolejnej akcji realizowanej przez tę organizację. W środę 20 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Praw Dziecka z Unicef. Od początku listopada we wszystkich klasach zorganizowano zajęcia edukacyjne dotyczące praw dzieci. Uczniowie wykonali plakaty i prezentacje multimedialne, których tematem była Konwencja o Prawach Dziecka. Młodsi uczniowie w pracach plastycznych prezentowali prawa, które ich zdaniem są najważniejsze. Klasy i szkolne korytarze zostały przyozdobione niebieskimi balonami. Cała społeczność szkolna przyszła tego dnia ubrana w stroje w odcieniach koloru niebieskiego. Uczniowie klas IIa, IIb, Va i VIb przygotowali apel, podczas którego zaprezentowali program poetycko - muzyczny o prawach dziecka. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się również jakie prawa i obowiązki mają uczniowie naszej szkoły, w oparciu o najważniejszy dokument normalizujący pracę szkoły - Statut ZSzP nr 15 w Rybniku. Po apelu zorganizowano przemarsz ulicami dzielnicy. Uczestnicy przemarszu strojami w kolorze niebieskim, błękitnymi balonami i plakatami zaakcentowali powagę tego święta i znaczenie praw dziecka.

III miejsce w klasyfikacji drużynowej chłopców w zawodach miejskich w badmintonie, Igrzyska Dzieci
2019-11-20

20 listopada nasi uczniowie Piotr Wieczorek, Juliusz Zbroszczyk i Miłosz Lutecki wywalczyli III miejsce w drużynowym badmintonie chłopców z rocznika 2005 i młodsi. Gratulujemy!

2019-11-25

Każdego roku dzieci chętnie uczestniczą w grach i zabawach związanych z obchodami Dnia Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada. Wysłuchanie historii pluszowego misia, prezentacja znanych misiów, wystawa pluszaków, misiowe kolorowanki, tańce z misiami, czytanie bajek przez starsze koleżanki, misiakowe poczęstunki - były to oczekiwane przez najmłodszych punkty programu. W tym roku odbył się dodatkowo pluszakowy kiermasz, na którym dzieci mogły zakupić nowe zabawki.