Archiwum: październik 2023

Akcja "Szkoła pamięta"
2023-10-16

Nasza placówka przystąpiła do akcji "Szkoła pamięta".

Jak czytamy na stronie ministerialnej:

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Nasze działania będziemy opisywać w kolejnych wydarzeniach.

2023-10-16

Uczniowie klas IV i VII w dniach 11-13.10.2023 r. w ramach 3-dniowej wycieczki "Wzdłuż Sudetów" odwiedzili miejca związane z historią i kulturą regiony. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Góry Św. Anny, następnie uczniowie pojechali do Mosznej, gdzie w zamkowych wnętrzach uczestniczyli w warsztatach. Drugiego dnia, po przejeździe pociągiem Kolei Dolnośląskich najpiękniejszą trasą kolejową w Polsce, dzieci zobaczyły położony nad skalnym wąwozem Zamek Książ, a w nim punkt widokowy, tarasy ogrodowe, wnętrza zamku. Odwiedzili również Świdnicę (miasto) oraz Kościół Pokoju wpisany na listę zabytków UNESCO i Katedrę. W Prudniku natomiast odbyły się dla uczniów warsztaty tkackie w Muzeum Ziemi Prudnickiej, a następnie odwiedzili Sanktuarium Św. Józefa - miejsce internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Wycieczka z programu "Poznaj Polskę"

Zdjęcia poniżej >>>

2023-10-16

5 października br. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 w Rybniku udali się na wycieczkę szkolną do Rud i Krasiejowa.

W Rudach dzieci zwiedziły Pocysterski Zespół Klasztorno - Pałacowy wraz z Parkiem Krajobrazowym oraz poznały postaci założycieli i fundatora Opactwa w Rudach.

W Krasiejowa natomiast dzieci zobaczyły szczątki oraz eksponaty dinozaurów, a także zapoznały się z ich historią.

Wycieczka z programu "Poznaj Polskę"

Zdjęcia z wycieczki >>>

Rozmawiamy o osobach, o których warto pamiętać - Dzień Papieski
2023-10-17

16 października, w 45-tą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, w klasie 7 została przeprowadzona lekcja religii upamiętniająca Jana Pawła II. Poruszono temat uniwersalnych wartości: "Święty Jan Paweł II i jego postawa tolerancji wobec drugiego człowieka”.

 

2023-10-17

Z okazji przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej w poniedziałek w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. 

Uczniowie pod kierunkiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego p. Małgorzaty Walendykiewicz, przygotowali występ dla nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły. W programie znalazły się życzenia, wiersze, piosenki i tańce.

O wystrój sali gimnastycznej zadbała p. Wioleta Różalska, natomiast o oprawę muzyczną p. Katarzyna Dziwoki. Do pokazów tanecznych swoich uczniów przygotowała p. Anna Kasperska. 


Serdecznie dziękujemy występującym za dostarczenie nam ciekawych wrażeń artystycznych, a uczniom i rodzicom za wszystkie miłe słowa i życzenia. 

Zdjęcia z wydarzenia >>>

2023-10-18

21 września 2023 r. uczniowie klas czwartych pod opieką wychowawców oraz nauczyciela historii i edukacji regionalnej odbyli wycieczkę po lokalnych miejscach pamięci w Rybniku. Program wycieczki obejmował:

- Zwiedzanie rynku w Rybniku z jego bogatą historią, pokazanie uczniom miejsca wizytacji polskiego wojska przez Józefa Piłsudskiego, który przebywał w Rybniku 22.08.1922 roku - zdjęcie nr 1.
 
- Zwiedzanie  rybnickiej Bazyliki  oraz pomnika papieża Jana Pawła II, wielkiego polskiego patrioty - zdjęcie nr 2.
 
- Wizyta pod Starym Kościołem, miejscem powstania Ruch Światło - Życie, którego założycielem był ks. Franciszek Blachnicki- zdjęcie nr 3
 
- Odwiedzono również  rybnicki cmentarz, gdzie znajduje się Pomnik Powstańców Śląskich oraz mogiły upamiętniające  obrońców Rybnika z 1 września 1939 roku.
 
- Uczniowie oddali także hołd pod obeliskiem  kpt. Janowi Kotuczowi, bohaterskiemu obrońcy Rybnika z września 1939 roku.
 
Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej: >>>>>>>>>>>>>>>>
2023-10-23

W dniu 23 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Uczniowie klasy 4b wraz z katechetką przygotowali z tej okazji krótki apel.

W tym roku dotyczył on pielgrzymek Jana Pawła II po wszystkich kontynentach, podkreślając wkład papieża Polaka w budowanie cywilizacji miłości i pokoju, między ludźmi różnych kultur i języków.

W trakcie apelu został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny dotyczący postaci Jana Pawła II i jego troski o dzieci, młodzież i rodziny. W konkursie wzięło udział 19 uczniów.

W kategorii klas młodszych  zwyciężyła Emilia Szałajko z kl.1, drugie miejsce zajęli wspólnie Agata i Jan Urban,również z klasy 1. Miejsce trzecie przypadło w udziale ich starszemu koledze z klasy 2. 

W kategorii klas starszych zwyciężyła Dominika Dziuba z kl. 5. Drugie miejsce zajęli Natalka Kloska również z kl.5 oraz Alan Niebiałek z kl.4b.Na miejscu trzecim uplasowali się Zuzanna Szałajko z kl. 7 oraz Rafał Hanusej z kl.6.

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni dyplomem i upominkiem.

Prace zostały zaprezentowane na wystawie w szkole.

Relacja zdjęciowa >>>>

Wielokulturowy krajobraz przemysłowego miasta Łodzi
2023-10-24

W ramach 3-dniowej wycieczki w dniach 18 - 20.10.2023 r., uczniowie klas V i VI odwiedzili miasto Łódź, gdzie zobaczyli między innymi: Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódzki Park Kultury Miejskiej, Muzeum Miasta Łodzi, EC1, ZOO i Oceanarium, MCK Bełchatów (udział w warsztatach). Podczas wycieczki dzieci poznały historię regionu, postaci z nim związane oraz wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego.

Wycieczka z programu "Poznaj Polskę".

2023-10-24

W ramach akcji "Szkoła pamięta" uczniowie klasy I wykonali prace plastyczne na temat Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych, natomiast przedszkolaki z grup "Sowy", "Biedronki" i "Pszczółki" odwiedziły lokalny cmentarz, gdzie zapaliły znicze i modliły się na grobach swoich bliskich oraz pod krzyżem - upamiętniając tych, których groby są daleko lub ich w ogóle nie mają.

Zdjęcie przedszkolaków na cmentarzu >>>

2023-10-25

Nauczyciel historii pan Jarosław Janiaczyk w ramach zajęć świetlicowych przeprowadził zajęcia związane ze Świętem Niepodległości. W ciekawy sposób zaprezentował postaci historyczne związane z omawianymi wydarzeniami. Uczniowie wraz z opiekunem przygotowali gazetkę ścienną.

Zapraszamy do obejrzenia gazetki >>>

2023-10-26

Uczniowie klasy 2a zdecydowali się opowiedzieć o pamiątkach rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie, będących ważnymi symbolami historii tych rodzin. Dla udokumentowania swoich wspomnień wykonali plakaty z informacjami, które zostały zaprezentowane na szkolnej gazetce.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj >>>

2023-10-27

Nasza szkoła pielęgnuje pamięć o naszym regionie, jego tradycji, języku, historii i kulturze. Dlatego w naszej placówce organizowane są wycieczki, akcje i konkursy regionalne. 26.10.2023 odbył się Szkolny Konkurs na Najciekawszy Śląski Strój Regionalny.

I Nagrodę otrzymali: Kamil Niebiałek, Paulina Furmanek, Julia Kokot, Adam Dymek, Liliana Gaszka, Julia Gaszka. Wyróżnienie otrzymali: Julia Piecha, Laura Łoś, Lena Szczygieł, Alan Niebialek. 

Relacja zdjęciowa dostępna tutaj >>>

Konsultacje ogólnoszkolne dla rodziców
2023-10-28

W poniedziałek 30 października 2023 r. w godzinach od 16.00 do 17.00 odbędą się konsultacje ogólnoszkolne dla rodziców.

Zapraszamy.

2023-10-31

Minister Edukacji i Nauki pan Przemysław Czarnek przyznał naszemu Zespołowi dyplom z podziękowaniami za udział w akcji "Szkoła pamięta".

Dyplom dostępny TUTAJ  >>>>>

Miasto RybnikMinisterstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w KatowicachRzecznik Praw DzieckaEdukacja Rybnik