Projekty "Pluszakowe Pogotowie 2020" i "Życie bez Przypału 2020"

2020-09-30
Z początkiem września uczniowie z ZSzP nr 15 wzięli udział w dwóch przedsięwzięciach zorganizowanych przez Fundację Kumak i współfinansowanych przez Miasto Rybnik. "Pluszakowe Pogotowie 2020", to już trzecia odsłona warsztatów z pierwszej pomocy dla najmłodszych uczniów rybnickich szkół podstawowych. Podczas zajęć dzieci ćwiczyły jakie informacje należy przekazać przez telefon podczas wzywania pomocy, dzięki użyciu fantomów z nowoczesnym systemem QCPR mogły spróbować wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, zapoznały się z AED, a na koniec zobaczyły co się znajduje w torbie medycznej. Po warsztatach każdy uczestnik otrzymał dyplom „Małego ratownika”. Z kolei starsi uczniowie z zespołu z Chwałęcic podczas zajęć "Życie bez Przypału 2020" oprócz warsztatów z pierwszej pomocy wzięli udział w spotkaniu z dziennikarzem, który w codziennej pracy opisuje zdarzenia, do których doszło pod wpływem zażywania dopalaczy. Spotkanie miało nietypowy charakter, bo prowadzący przedstawił prawdziwe historie z Rybnika i regionu, które dotyczyły zażycia tych środków. Młodzi ludzie na własne oczy dowiedzieli się w jakich warunkach sprzedawane i produkowane są te środki, jakie toksyczne rzeczy dodają do nich sprzedawcy oraz do czego zdolne są osoby po ich zażyciu.

Zadania "Pluszakowe Pogotowie 2020" i "Życie bez Przypału 2020" zostały zorganizowane przez Fundację Kumak i współfinansowane przez Miasto Rybnik.