2024-03-22
W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do obchodów "Dnia Nauki Polskiej".
Każda klasa przedstawiła postać jednego z polskich naukowców czy wynalazców. Uczniowie opowiadali m.in. o Mikołaju Koperniku, Marii Skłodowskiej Curie, ale tez o tych mniej znanych, np Ignacym  Łukasiewiczu, który stworzył pierwszą lampę naftową, Stanisławie Ulamie, który przyczynił się do stworzenia bomby wodorowej czy Hilarym Koprowskim - wynalazcy pierwszej skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi polio.
Po prezentacjach, uczniowie z każdej klasy przedstawili doświadczenia. Pozostali z zaciekawieniem przyglądali się np "tęczy na talerzu" z cukierków, mieli okazję dotknąć cieczy nieniutonowskiej, "przykleili" lód do sznurka z pomocą soli, sprawdzali różne gęstości cieszy, przekonali się jak ocet może zmienić skorupkę jajka, na czym polega reakcja spalania, obserwowali podciąganie kapilarne kolorowych cieczy czy wpływ wody utlenionej na drożdże.