Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w naszej szkole

2025-06-22

Za nami Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – akcja promująca codzienne czytanie jako najlepszy sposób wspierania rozwoju dzieci. W naszej szkole również nie zabrakło wyjątkowych wydarzeń, które miały na celu rozbudzenie miłości do książek, rozwijanie wyobraźni i integrację między uczniami.

W ramach obchodów zorganizowano różnorodne działania:

 

Warsztaty „Kości opowieści”

 

Uczniowie klasy IV uczestniczyli w warsztatach pt. „Kości opowieści”, zorganizowanych przez Oddział dla Dzieci i Młodzierzy w Powiatowej i Miejskiej BibliotecePublicznej w Rybniku. Zajęcia miały na celu rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz budowanie kompetencji czytelniczych – a wszystko to w inspirującej, bibliotecznej atmosferze.Zajęcia polegały na tworzeniu historii w oparciu o specjalne kostki z ilustracjami, które losowo łączyły różnorodne motywy i postacie. Taka forma pracy rozwija myślenie kombinatoryjne – uczniowie musieli łączyć pozornie niepasujące elementy w spójną narrację – oraz stymulujewyobraźnię i kreatywność.Zajęcia były świetną okazją do rozwijania umiejętności wypowiedzi ustnej.

 

Warsztaty „Zapraszamy do Truchlina”

 

Uczniowie klasy VI brali udział w warsztatach „Zapraszamy do Truchlina”opartych na serii książek czeskiego pisarza Vojtcha Matocha. Truchlin to tajemnicza dzielnica Pragi,gdzie czas zatrzymał się sto lat temu. Nikt nie wie, dlaczego nie działa tam elektryczność: nie świecą lampy, nie jeżdżą tramwaje, nie gra radio, a telefon nie łapie zasięgu.Tematem przewodnim zajęć były zamienniki i życie bez prądu – uczniowie zastanawiali się, jak funkcjonowaliby w świecie pozbawionym nowoczesnych technologii.Nie zabrakło też części praktycznej: uczestnicy tworzyli mapę tajemniczej dzielnicy Rybnika, inspirowaną mrocznym, pełnym zagadek Truchlinem. Powstały intrygujące opisy miejsc, lokalne legendy.Zajęcia zachęcały do refleksji nad codziennymi udogodnieniami technologicznymi,rozwijania wrażliwości literackiej,pracy w grupie i kreatywnego działania. Warsztaty przeprowadziła Marta Kowalewska - kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.

Starsi czyta młodszym” – książka łączy pokolenia

W ramach działań „Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka” uczniowie klasy VIII zaprosili do wspólnego czytania swoich młodszych kolegów z klasy I.

Wspólne czytanie znanych i lubianych bajek stało się nie tylko okazją do rozwijania kompetencji językowych, ale przede wszystkim do budowania relacji i wzajemnego zaufania między uczniami różnych etapów edukacyjnych. Ósmoklasiści z zaangażowaniem czytali młodszym dzieciom bajki, które sami pamiętali z własnego dzieciństwa – z sentymentem wracali do swoich ulubionych bohaterów literackich, dzieląc się przy tym wspomnieniami i emocjami.

 

Pierwszoklasiści słuchali z ogromnym zaciekawieniem i skupieniem. Nie zabrakło także pytań, rozmów i spontanicznych komentarzy, które pokazały, że literatura potrafi budować mosty między pokoleniami.

To spotkanie udowodniło, że książka może stać się pretekstem do rozmowy, dzielenia się emocjami i wspólnego przeżywania przygód, niezależnie od wieku.

Czytanie na Polanie" – święto książki w plenerze

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała aktywnościom na świeżym powietrzu, dlatego uczniowie klas I–III wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Czytanie na Polanie" – wyjątkowym wydarzeniu promującym czytelnictwo w naturalnym, przyjaznym otoczeniu.

Tego dnia szkolny teren zamienił się w prawdziwą czytelniczą polanę. Rozłożone na trawie koce, ulubione książki oraz wspaniała atmosfera stworzyły idealne warunki do wspólnego obcowania z literaturą. Dzieci z wielkim entuzjazmem słuchały opowieści czytanych przez kolegów i koleżanki.

To wydarzenie pokazało dzieciom, że czytanie może być nie tylko obowiązkiem szkolnym, ale również przyjemnością, sposobem na odpoczynek i budowanie więzi z innymi. Wspólne czytanie w plenerze miało wyjątkowycharakter – pozwoliło zatrzymać się na chwilę i odkryć, że książka może towarzyszyć nam wszędzie – nawet na kocu pod drzewem.

 

 

Miasto RybnikMinisterstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w KatowicachRzecznik Praw DzieckaEdukacja Rybnik